środa, 18 września 2013

Chrupiący schabowy


Składniki:
- schab pokrojony na kawałki
- opakowanie płatków kukurydzianych (mocno pokruszyć)
- papryka słodka i ostra w proszku
- sól, pieprz
- jajko

Wykonanie:
Kawałki schabu rozbijamy na kotlety. Każdy oprószamy przyprawami, maczamy w jajku a następnie w miseczce z pokruszonymi płatkami. Smażymy na rozgrzanym oleju. 

czwartek, 5 września 2013

Polędwiczki w sosie śmietanowo- śliwkowym


Składniki:
- 1 kg polędwiczek wieprzowych
- 100 g suszonych śliwek (1 małe opakowanie)
- 1 cebula pokrojona w kosteczkę
- 50 g masła
- 250 ml bulionu
- liść laurowy
- ziele angielskie
- 1 łyżeczka suszonego tymianku
- 250 ml śmietanki kremowej
- olej
- sól
- pieprz

Wykonanie:
1. Polędwiczki kroimy w plastry, rozbijamy i oprószamy solą, i pieprzem. Śliwki zalewamy wodą w niewielkim rondelku i gotujemy ok 5 minut. Następnie odcedzamy je zachowując sok. Owoce kroimy w paseczki.
2. Na patelni rozgrzewamy olej i połowę przygotowanego masła. Obsmażamy kawałki mięsa, tak, by nie były surowe wewnątrz. Zdejmujemy je z patelni, dodajemy na nią pozostałe masło i cebulkę. Smażymy aż cebula się zeszkli, następnie dodajemy wywar, tymianek, liść laurowy oraz 2 ziarna ziela angielskiego. Gotujemy ok 10 minut, możemy doprawić sos pieprzem.
3. Po upływie wskazanego czasu dodajemy na patelnię śliwki oraz śmietankę. Ja dodałam również cały sos ze śliwek.
4. Na koniec do sosu przekładamy kawałki mięsa i podgrzewamy.
Podajemy z kluskami śląskimi lub kopytkami.

Źródło: Na podstawie przepisu z bloga: "Palce Lizać"

środa, 4 września 2013

Kluski śląskie


Składniki:
(ok 30 sztuk)
- 0,6 kg ziemniaków (przed obraniem)
- 1 szklanka mąki ziemniaczanej
- jajko
- sól

Wykonanie:
Ziemniaki gotujemy w osolonej wodzie. Odcedzamy je, a gdy wystygną przeciskamy przez praskę. Masę ziemniaczaną mieszamy z mąką, dodajemy odrobinę soli i jajko. Całość zagniatamy podsypując mąką ziemniaczaną. Gdy ciasto wchłonie całą mąkę i stanie się elastyczne formujemy z niego wałki i z każdego odcinamy porcje na kluski. Z kawałków ciasta formujemy kuleczki, w każdej robimy wgłębienie palcem. Gotujemy od razu, we wrzącej, osolonej wodzie - 2 minuty od wypłynięcia.

poniedziałek, 2 września 2013

Sajgonki


Składniki:
(na ok 10 sztuk)
- papier ryżowy
- 6 grzybków mun
- 1 średnia cebula pokrojona w drobną kosteczkę
- 1 średnia marchewka (starta)
- 1 jajko
- 50 g makaronu sojowego
- 2,5 łyżki sosu sojowego
- 200 g mięsa mielonego wieprzowego
- pieprz
- olej

Wykonanie:
Grzybki zalewamy gorącą wodą i odstawiamy na 20 minut, następnie odlewamy wodę, a grzybki kroimy w cienkie paski. Makaron sojowy zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na 3 minuty. Odsączamy go i kroimy na 5 cm kawałki.
Na patelnię z rozgrzanym olejem wsypujemy cebulkę, lekko podsmażamy i dodajemy mięso. Smażymy aż zmieni kolor na brązowy, następnie doprawiamy odrobiną soli i pieprzem. Na patelnę wsypujemy dodatkowo marchewkę, grzybki, makaron i sos sojowy. Całość przesmażamy parę minut na niewielkim ogniu. Doprawiamy pieprzem. Farsz przekładamy do miski, wbijaby jajko i mieszamy.
Papier ryżowy przygotowujemy maczając go delikatnie przez 2 sekundy w letniej wodzie- każdy płat oddzielnie przed zwinięciem sajgonki. Mokry papier kładziemy na deskę, a kiedy stanie się elastyczny nakładamy na niego 1,5 łyżki farszu i zawijamy*.
Gotowe sajgonki smazymy na złotobrązowy kolor na głębokim, dobrze rozgrzanym oleju- tak by podczas smażenia były calkowicie zanurzone. Podajemy z sosem chili.

*Zawijanie sajgonek przypomina robienie krokietów z naleśników- farsz kładziemy na brzegu okręgu pozostawiając parę cm wolnego, dolny brzeg zawijamy do góry nad farszem, następnie składamy boki do środka i zwijamy sajgonkę w rulonik- zgodnie z obrazkami na opakowaniu.

środa, 14 sierpnia 2013

Tarta z owocami lata


Składniki:
Ciasto:
- 2 jajka
- 1 i 3/4 szklanki mąki
- 1/4 szklanki cukru pudru
- 1/2 paczki masła
- szczypta soli
Krem:
- 250 g serka mascarpone
- 250 g śmietanki 30%
- cukier waniliowy
- cukier puder

- owoce
- kwaskowaty dżem

Wykonanie:
1. Składniki na ciasto łączymy i zagniatamy. Z ciasta formujemy kulkę i wstawiamy na 10 minut do lodówki. Formę do tarty smarujemy masłem i opruszamy mąką. Ciasto rozwałkowujemy tak, by wypełniło foremkę i jej brzegi. Przekładamy ciasto dociskając je do brzegów formy. Nakłówamy widelcem, następnie kładziemy na wierzchu papier do pieczenia i obciążamy placek grochem lub fasolą- tak, by nie urósł. Pieczemy ok 25 minut w temperaturze 180 stopni. Ciasto pozostawiamy do ostygnięcia.
2. Śmietankę ubijamy na sztywno razem z cukrem, następnie łączymy z serkiem. Można użyć do tego miksera, ale trzeba uważać by masa się nie rozluźniła, bądź śmietana nie zaczęła się robić masłem .
3. Spód ciasta smarujemy cienką warstwą dżemu, następnie wykładamy krem. Na wierzch kładziemy owoce.


Placuszki z cukini


Składniki:
- 1 średnia cukinia
- 1 cebula
- 2 jajka
- 2 ząbki czosnku (przciśnięte przez praskę)
- 2 łyżki otrębów
- 1 czubata łyżka mąki razowej
- sól, pieprz
- oliwa do smażenia

Wykonanie:
Cukinię ścieramy na tarce, cebulę kroimy w drobną kosteczkę. Warzywa mieszamy w micse i dodajemy pozostałe składniki (przyprawy wedle uznania). Masę nakładamy łyżką na rozgrzaną patelnię z oliwą i smażymy na złoty kolor po obu stronach. Podajemy same lub z sosem tzatziki.

poniedziałek, 12 sierpnia 2013

Dietetyczne kotleciki z indyka w sosie pomidorowym


Składniki:
(dla 2 osób)
- 300 g mięsa mielonego z indyka
- 2 ząbki czosnku
-  1 łyżeczka ziół prowansalskich
- 1/2 łyzeczki ostrej papryki  
- 1 łyżeczka słodkiej papryki
- sól, pieprz
Sos:
- 1 duże opakowanie jogurtu naturalnego 0% tłuszczu
- 1 mały kartonik koncentratu pomidorowego 
- 2 ząbki czosnku
- po 1/2 łyżeczki bazylii i oregano
- słodka i ostra papryka do smaku
- sól, pieprz

Wykonanie:
1. Czosnek przeciskamy przez praskę i mieszamy z mięsem dodając pozostałe składniki. Z masy formujemy kotleciki i odkładamy pod przykryciem do lodówki.
2. Przygotowanie sosu zaczynamy od przelania jogurtu naturalnego do rondelka. Podgrzewamy go na wolnym ogniu, a gdy jogurt stanie się ciepły dorzucamy przeciśnięty czosnek i chwilę mieszamy. Następnie dodajemy porcjami koncentrat pomidorowy, ciągle mieszając i stale podgrzewając. Na koniec doprawiamy przyprawami i mieszamy jeszcze parę minut.
3. Kotleciki smażymy na rozgrzanej oliwie. Podajemy z gorącym sosem i brązowym ryżem.

sobota, 10 sierpnia 2013

Babeczki cytrynowe

Klasyczne babeczki, kwaskowaty, lekko płyny środek oraz słodziutki, sztywny krem tworzą genialną całość. Gorąco polecam :)


Składniki:
(na 12 babeczek)
Ciasto na babeczki:
- 1 i 1/4 szklanki mąki pszennej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- szczypta soli
- 3/4 szklanki cukru
- 2 jajka
- po 2-3 krople aromatu waniliowego i cytrynowego
- 2 łyżeczki otartej skórki z cytryny
- 1/2 szklanki mleka
- 1/2 szklanki oleju
Lemon curd:
- sok wyciśnięty z dwóch cytryn (około 1/2 szklanki)
- łyżeczka otartej skórki cytrynowej
- 1/2 szklanki cukru
- 2 jaja
- 1/4 kostki masła
Krem maślany:
- 1 i 1/2 szklanki cukru pudru
- ok 1/2 kostki masła
- 2 łyżki mleka
- po 2 krople aromatu waniliowego i cytrynowego
- kilka kropli żółtego barwnika spożywczego w płynie lub szczypta w proszku

Wykonanie:
1. Zaczynamy od przygotowania babeczek. W misce łączymy mąkę, proszek i sól. W oddzielnej misce miksujemy jaja aż utworzą lekką piankę. Dodajemy do nich cukier ciągle miksując. Następnie wsypujemy skórkę, dolewamy aromaty i olej, miksujemy. Na koniec dodajemy porcjamy suche składniki, po każdej porcji wlewając trochę przygotowanego mleka. Nakładamy do formy wyłożonej papilotkami i pieczemy przez ok 25 minut w temperaturze 180 stopni.
2. W czasie pieczenia możemy przygotować lemon curd, czyli nadzienie. Jajka, cukier, sok i skórkę cytrynową mieszamy razem w rondelku, dodajemy kawałki masła i podgrzewamy w kąpieli wodnej. Mieszamy aż do zgęstnienia masy. Gdy będzie wystarczająco gęsta odstawiamy do przestudzenia, a następnie wkładamy ją do lodówki aby zesztywniała.
3. Przygotowanie kremu zaczynamy od utarcia masła na puch. Następnie dodajemy aromaty i porcjami wsypujemy cukier puder, ciągle miksujac. Na koniec dodajemy barwnik i mleko. Jeżeli posługujemy się barwnikiem w proszku przed dodaniem rozpuszczamy go w mleku. Mieszamy lub miksujemy jeżeli jest taka konieczność.
4. Ostudzone babeczki nadziewamy lemon curdem za pomocą szprycy ze specjalną końcówką (podłużna rurka o ostrym zakończeniu). Wierzch babeczek dekorujemy kremem maślanym.
Smacznego!
Źródło: muffinki.blox.pl

niedziela, 7 lipca 2013

Margarita ananasowa

Może nie jest to do końca prawdziwa margarita, ale na pewno w niczym jej nie ustępuje! Moja wersja jest nieco gęstsza i słodsza. Idealna na letnie wieczory na przykład z przyjaciółkami :)


Składniki:
(na 6 porcji)
- 1 świeży, dojrzały ananas
- 1-2 szklanki wina białego musującego (w zależności od wielkości ananasa)
- 100 ml wódki lub tequili (opcjonalnie)
- pokruszony lód
- cukier do dekoracji

Wykonanie:
Ananasa obieramy dokładnie, kroimy na mniejsze kawałki i miksujemy na "papkę" blenderem. Dolewamy do niego wino musujące i wódkę, ponownie miksujemy, tym razem na niskich obrotach. Szklanki w których będziemy podawać drink schładzamy. Przed samym podaniem maczamy ich brzeg w wodzie, a następnie obtaczamy w cukrze wysypanym na talerzyku. Do przygotowanych szklanek wsypujemy pokruszony lód i zalewamy ananasowym płynem. Podajemy od razu. Smacznego! :))
* Gdy margarita wydaje nam się za gęsta możemy dolać więcej wina/ wódki lub zwyczajnie trochę wody.

sobota, 6 lipca 2013

Kawa mrożona


Składniki:
(dla 1 osoby)
- 1 łyżeczka kawy rozpuszczalnej
- 1 łyżeczka cukru
- 1/2 łyżeczki kakao rozpuszczalnego
- mleko
- lód
- bita śmietana/ posypka czekoladowa/ cynamon
- likier czekoladowy lub kokosowy (opcjonalnie)

Wykonanie:
Do wysokiej szklanki sypiemy kawę, kakao i cukier, i zalewamy ciepłą wodą do 1/3 szklanki. Mieszamy aż wszystko się rozpuści, uzupełniamy zimnym mlekiem. W wersji dla dorosłych możemy dolać na tym etapie trochę likieru czekoladowego, wzbogaci smak. Przed podaniem dokładamy kilka kostek lodu, na wierzch wykładamy bitą śmietanę i posypujemy czekoladą/ cynamonem wedle gustu ;)

środa, 3 lipca 2013

Ciasto na pizzę


Składniki:
(pizza na dużej blasze dla ok 3-4 osób)
  • 7 g suchych drożdży ( = ok 25 g świeżych - mój wybór)
  • 1 łyżeczka cukru
  • szklanka letniej wody
  • 2 kopiaste szklanki mąki pszennej
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżka oliwy z oliwek

Wykonanie:
Drożdże i cukier umieszczamy w sporym naczyniu (o wystarczającej ilości miejsca dla rosnących drożdży), dolewamy 50 ml wody, i pozostawiamy do wyrośnięcia na ok 15-20 min aż zaczyn się spieni. Mąkę i sól sypiemy do miski, dolewamy oliwę, wyrośnięte drożdże oraz pozostałą część wody. Ciasto zagniatamy przez 5 min na stolnicy/ blacie oprószonym mąką. Na tym etapie możemy ciasto zamrozić.W dniu użycia umieszczamy je w naczyniu, przykrywając folią spożywczą i pozostawiając na 30 min do wyrośnięcia. Następnie znów zagniatamy, rozciągamy, wałkujemy tak, by nie miało więcej niż 6 mm grubości.
Pizzę przygotowujemy wg uznania. Pieczemy 20-30 minut w temperaturze 200 stopni.
Źródło: Książka- "Kuchnia Włoska"

sobota, 29 czerwca 2013

Babeczki z owocami


Składniki:
(22-24 sztuki)
Ciasto:
- 2 szklanki mąki
- 120-150 g masła
- szczypta soli
- 3 czubate łyżki cukru pudru
- 1 jajko
Krem:
- 1 budyń waniliowy
- 1 i 1/2 szklanki mleka
- 100 g masła

- dżem porzeczkowy (lub inny kwaskowaty)
- owoce sezonowe na wierzch

Wykonanie:
Składniki na ciasto zagniatamy, formujemy kulę i wkładamy do lodówki na ok 20 min. Ciasto rozwałkowujemy na grubość ok 5 cm. Wycinamy szklanką kółka i wykładamy nim foremki do babeczek. Nakłuwamy spody widelcem i pieczemy ok 15- 20 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Studzimy.
Budyń przygotowujemy z 1 i 1/2 szklanki mleka tak, by był gęstszy. Zostawiamy go do całkowitego ostudzenia. Masło ucieramy na puch mikserem, następnie dodajemy do niego po łyżce zimnego budyniu ciągle miksując. Krem wkładamy do lodówki.
Zimne babeczki smarujemy cienką warstwą dżemu, na to nakładamy szpryca lub łyżką krem i przystrajamy owocami. Smacznego :)


czwartek, 27 czerwca 2013

Ciasteczka Digestive

Pyszne, zdrowe i sycące, a co najważniejsze gotowe w 20-30 minut. Od dziś moje ulubione ciasteczka! Serdecznie zachęcam do wypróbowania przepisu ;)

Składniki:
(mnie wyszło 27 sztuk)
- 3/4 szklanki mąki żytniej razowej
- 3/4 szklanki mąki pszennej
- 1/2 szklanki płatków owsianych
- 3 czubate łyżki cukru trzcinowego
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1/2 łyżeczki soli
- 100 g masła
- 4 łyżki mleka

Wykonanie:
Płatki owsiane mielimy w blenderze na dość drobny proszek. Następnie łączymy wszystkie podane składniki na stolnicy i wyrabiamy ciasto. Rozwałkowujemy ja na taką grubość jaką chcemy uzyskać u ciasteczek. Następnie wykrawamy szklanką (u mnie standardowa "nutellówka" ;)) koła i układamy je na blasze nasmarowanej tłuszczem. W każdym ciasteczku robimy dziurki widelcem lub patyczkiem do szaszłyków. Pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez około 10-15 minut.
Jeżeli rozwałkowaliśmy ciasto dość cienko ciastka będą gotowe już po 10 minutach ;)
Źródło: Blog "Moje Wypieki".

poniedziałek, 24 czerwca 2013

Bułeczki razowe


Składniki:
(8-10 bułeczek)
Krok 1:
- 1/2 szklanki płatków owsianych
- 2 łyżki miodu
- 1 łyżka masła
- 1 szklanka wrzącej wody
- płaska łyżeczka soli
Krok 2:
- 20 g świeżych drożdży
- 2 łyżki letniej wody
- 3 łyżki otrębów (dodałam zamiast siemienia)
- 1 i 1/2 szklanki mąki razowej (u mnie żytnia)
- 3/4 szklanki mąki pszennej
Krok 3:
- 1 jajko roztrzepane z łyżką mleka do posmarowania
- płatki owsiane do posypania

Wykonanie:
Składniki z kroku 1 łączymy w misce i zalewamy szklanką wrzącej wody. Czekamy aż ostygnie. Następnie przechodzimy do składników 2- drożdże rozkruszamy, dodajemy do letniej wody i odstawiamy na 5 minut. Zaczyn dodajemy do miski z wcześniejszymi składnikami. Dosypujemy również otręby i mieszamy. Do mieszanki wsypujemy obie mąki i zagniatamy ciasto. Wyrabiamy przez ok 5 minut, podsypując mąką. Ciasto odkładamy do miski nasmarowanej tłuszczem, przykrywamy i czekamy aż podwoi objętość. Po upływie tego czasu dzielimy je na równe części (mnie wyszło 8) formujemy w kulki i kładziemy na natłuszczonej blasze. Bułeczki zostawiamy pod przykryciem na 30 minut. Przed samym pieczeniem smarujemy bułeczki jajkiem i posypujemy płatkami. Pieczemy w 200 stopniach przez ok 15- 20 minut aż się zarumienią. Odstawiamy do ostygnięcia.
Bułeczki z powodzeniem można zamrozić :)
Źródło: Blog "Moje Wypieki"

niedziela, 23 czerwca 2013

Muffiny z truskawkami

Truskawkowa wersja na bazie podstawowego ciasta na muffiny. Słodka i soczysta, idealna na lato ;)


Składniki:
2,5 szklanki mąki
- 1/2 szklanki brązowego cukru
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 szklanka mleka
- 2 jajka
- 4 łyżki oleju
- szczypta soli

- 3 garści truskawek (ok 100 g) pokrojone w ćwiartki
- 25 g płatków migdałów
- 6 kostek gorzkiej czekolady

Wykonanie:
Ciasto robimy jak w przypadku podstawowych muffinów- wszystkie składniki mieszamy aż do połączenia. Następnie dodajemy płatki migdałów i ponownie mieszamy. Do formy na muffiny wkładamy papilotki, do każdej z nich nakładamy po łyżce ciasta, na ciasto kładziemy parę kawałków truskawek i ponownie przykrywamy łyżką ciasta. W środek każdej muffinki wciskamy 1/2 kostki czekolady a na wierch kładziemy ponownie parę cząstek truskawki. Pieczemy ok 30 min w 180 stopniach.


czwartek, 20 czerwca 2013

Kolorowe shoty

Idealne na letnią imprezę, u mnie sprawdziły się na 'ladies night'. Stanowczo zachęcam wszystkie Panie i Panów do wypróbowania. Nie widać po nich i nie czuć, więc trzeba pić z umiarem ;))


Składniki:
- blue curacao (procentowe lub nie)
- sok pomarańczowy
- syrop malinowy
- wódka, czysta

Wykonanie:
Shoty te przygotowujemy od razu w kieliszkach, więc shaker nie będzie nam potrzebny. Kieliszki ustawiamy jeden obok drugiego. Nalewamy wódki do 1/4 wysokości kieliszka (można więcej). Następnie uzupełniamy sokiem pomarańczowym do 3/4 wysokości. Sok malinowy wlewamy powoli, po ściance kieliszka, tak by opadł na samo dno. Jako ostatnie dodajemy curacao, również wlewają powoli po ściance. Shoty gotowe :)
*Jeżeli chodzi o dokładne ilości syropów to niestety nie jestem w stanie ich podać. Lane są prosto z butelki, więc trzeba to robić na oko- tak, by powstała cienka warstwa kolorystyczna.
Źródło: Koleżanka Agata :)

Herbata mrożona

Mrożona herbata, czyli szybko i smacznie gasimy pragnienie! Jak mogłam o niej zapomnieć w te upalne dni? Chociaż przepis każdemu dobrze znany, to może ktoś, tak jak ja, zwyczajnie o nim zapomniał ;) Przypomnijmy sobie zatem jej rześki smak, zapraszam :)


Składniki:
(na 1 litr herbaty)
- 2-3 torebki ciemnej, mocnej herbaty (może być czarna- cytrynowa)
- ok 4-5 łyżek cukru (ilość tak naprawdę wedle gustu)
- sok wyciśnięty z 1 cytryny
- lód w kostkach
- wrzątek do zalania
- chłodna woda
- plasterki cytryny/ limonki do dekoracji
* opcjonalnie: mięta/ melisa - w listkach

Wykonanie:
Do litrowego dzbanka wrzucamy torebki z herbatą, zalewamy je wrzątkiem do ok 1/4 wysokości dzbanka. Odstawiamy do zaparzenia (na tym etapie możemy też dodać parę listków mięty lub melisy). Następnie torebki "wyławiamy" łyżeczką i wyrzucamy. Do naparu wsypujemy cukier i dolewamy sok z cytryny. Całość mieszamy i zalewamy do 3/4 wysokości dzbanka zimną wodą. Wstawiamy do lodówki do całkowitego schłodzenia. Przed podaniem dekorujemy dzbanek plasterkami cytryny i lodem. Do szklanek również nakładamy lód i wkrawamy po plasterku cytrusa.

środa, 19 czerwca 2013

Wieprzowina w sosie miodowo- musztardowym


Składniki:
- 400 g wieprzowiny (steki lub polędwiczka)
- 2 czubate łyżki miodu
- 3 łyżki musztardy
- 4 wyciśnięte ząbki czosnku
- 3 łyżki oliwy
- 1 łyżeczka ostrej papryki
- 1 łyżeczka suszonego tymianku
- sól, pieprz
- olej

Wykonanie:
Mięso dzielimy na kawałki, oprószamy solą i pieprzem. W misce łączymy musztardę, miód, czosnek, sól, pieprz, paprykę i tymianek. Mięso zalewamy przygotowanym sosem i odstawiamy do lodówki na minimum 2 godziny (zyska idealny smak). Następnie smażymy na rozgrzanej patelni.
Źródło: Na podstawie przepisu z bloga "Eksplozja smaku"

wtorek, 18 czerwca 2013

Naleśniki razowe ze szpinakiem i sosem pomidorowym


Składniki:
(na ok 8 naleśników)
Ciasto na naleśniki:
- 1,5 szklanki mleka
- 1 szklanka wody
- 1 jajko
- 1 łyżka oleju
- szczypta soli
- mąka razowa
Farsz:
- 1 opakowanie mrożonego szpinaku
- 250 g pieczarek
- 1 cebula
- 4 ząbki czosnku
- oliwa
- sól, pieprz
Sos:
- 200 g przecieru pomidorowego z kartonika
- 100 g kefiru naturalnego
- 1/3 kostki rosołowej
- garść startego żółtego sera
- 1 wyciśnięty ząbek czosnku

Wykonanie:
1. Mokre składniki na ciasto łączymy w jednej misce i dosypujemy mąki aż do uzyskania konsystencji gęstej śmietany, doprawiamy solą. Naleśniki smażymy z obu stron na rozgrzanej patelni (już bez oleju, bo dodaliśmy do ciasta) i odkładamy na talerz.
2. Cebulkę i 2 ząbki czosnku kroimy w kosteczkę i smażymy na rozgrzanym tłuszczu. Gdy składniki się zeszklą dodajemy szpinak i gotujemy całość aż szpinak się roztopi, a woda całkowicie wyparuje. Jeżeli wody jest za dużo, a szpinak już zmiękł możemy ją odlać. Następnie dodajemy pokrojone w kostkę pieczarki, przyprawiamy solą i pieprzem oraz 2 wyciśniętymi ząbkami czosnki, i dusimy aż do zmięknięcia grzybów.
3. Do rondelka wrzucamy 1/3 kostki rosołowej i zalewamy ją wrzątkiem- tak by przykryć dno rondelka. Mieszamy a gdy kostka się rozpuści dodajemy przecier i kefir. Całość podgrzewamy, gdy będzie ciepłe dodajemy starty ser i ząbek czosnku. Mieszamy aż do roztopienia sera.
4. Do naleśników nakładamy farsz, formujemy z nich trójkąty i polewamy gorącym sosem. Podajemy na ciepło. Smacznego!

poniedziałek, 17 czerwca 2013

Serniczek kokosowy na zimno

Ciasto zaliczyłam do kategorii "bez pieczenia", ponieważ jedyne co wymaga zabawy z piekarnikiem to spód, bez którego można się tu obyć ;)


Składniki:
Spód:
- 1/4 szklanki mąki ziemniaczanej
- 1/2 szklanki mąki razowej
- 100 g płatków owsianych błyskawicznych
- 1/4 szklanki cukru
- 130 g masła
- 1 jajko
- szczypta soli
Masa:
- 2 puszki mleczka kokosowego (800 g)
- 1 kg zmielonego sera (jak na sernik)
- 3/4 szklanki cukru
- 80 ml likieru kokosowego
- 6 łyżek żelatyny
- 500 g świeżych truskawek

Wykonanie:
1. W misce łączymy składniki na spód i wyrabiamy aż do połączenia. Gdy ciasto jest zbyt lepkie dodajemy trochę mąki razowej. Zawijamy w folię spożywczą i odkładamy do lodówki na ok 30 minut. Gdy ciasto się schłodzi wałkujemy je na oprószonej mąką stolnicy i wykładamy nim blachę ( wymiary 30x25x4,5- całą wyłożoną papierem do pieczenia, tak by wystawał poza formę). Zalepiamy miejsca, w których ciasto się porwało, całość nakłuwamy widelcem i odstawiamy na 20 min do lodówki. Piekarnik rozgrzewamy do 160 stopni i pieczemy spód przez ok 35 minut- aż się zarumieni. Odstawiamy do całkowitego ostudzenia.
2. Z jednej puszki mleczka kokosowego odlewamy szklankę i wlewamy ją do rondelka. Pozostałe mleczko przelewamy do dużej miski. Dodajemy do niej ser i dokładnie mieszamy całość. Dodajemy cukier i likier, mieszamy.
Do rondelka z mleczkiem dodajemy żelatynę i podgrzewamy na małym ogniu ciągle mieszając, aż do całkowitego rozpuszczenia żelatyny. Następnie przelewamy zawartość rondelka do dużej miski i stopniowo dodajemy masę serową, ciągle mieszając. Całość wylewamy na wystudzony spód i dekorujemy połówkami truskawek.
3. Ciasto wstawiamy do lodówki na przynajmniej 5 godzin, najlepiej całą noc. Podajemy schłodzone.
Źródło: Przepis pochodzi z bloga kulinarnego "Kwestia Smaku".

środa, 12 czerwca 2013

Tarta wytrawna z kurczakiem


Składniki:
Ciasto:
- 3/4 szklanki mąki pszennej
- 1 szklanka mąki razowej
- 1 jajko
- 3/4 kostki masła (150g)
- szczypta soli
Farsz:
- pierś z kurczaka
- mała cukinia
- 6-7 suszonych pomidorów z oleju
- parę sztuk ciemnych oliwek
- 1 cebula
- 3 ząbki czosnku
- bazylia suszona, sól, pieprz
- 1 szklanka mleka
- 3 jajka
- mała kostka żółtego sera- starta
- oliwa

Wykonanie:
Składniki na ciasto zagniatamy, podsypując mąką w razie potrzeby. Wkładamy do lodówki na ok 30 minut.
Kurczaka kroimy w kostkę, obtaczamy w soli, pieprzu, bazylii i ulubionych przyprawach (np. curry). Smażymy na rozgrzanym tłuszczu. Odstawiamy na bok. Cukinię kroimy w kostkę, cebulkę i czosnek drobno siekamy. Na patelnię wylewamy olej ze słoika z pomidorami (nic się nie zmarnuje ;)) i smażymy na nim cebulkę, czosnek i cukinię, aż ta ostatnia zmięknie. Pomidory kroimy w paseczki, oliwki w plasterki. Dodajemy do cukinii na patelni. Całość mieszamy z kurczakiem i doprawiamy.
Ciasto wyjmujemy z lodówki, rozwałkowujemy i wykładamy nim nasmarowaną tłuszczem formę. Nakłuwamy widelcem, pieczemy ok 10 minut w temperaturze 200 stopni. Następnie wyjmujemy je z piekarnika a temperaturę zmniejszamy do 160 stopni.
W misce mieszamy jajka z mlekiem, doprawiamy solą. Na upieczony spód wykładamy farsz, posypujemy go startym serem i wylewamy na wierzch masę mleczną. Całość zapiekamy ok 20 minut w temperaturze 160 stopni (z termoobiegiem), aż się zarumieni. Podajemy na ciepło lub zimno, jest naprawdę przepyszna ;)
Źródło: Zmodyfikowany przepis z bloga wypiekibeaty.

wtorek, 11 czerwca 2013

Zapiekanka makaronowa z tuńczykiem



Składniki:
- 400 g razowego makaronu penne
- 1 puszka tuńczyka w kawałkach
- 1 duży jogurt naturalny
- 1 jajko
- 1/2 szklanki mleka
- 5 ząbków czosnku
- 1 czerwona papryka
- 2 cebule
- 1 puszka groszku konserwowego
- 4 płaskie łyżki koncentratu pomidorowego
- miseczka startego żółtego sera
- 1 łyżeczka papryki ostrej i słodkiej
- kulka sera mozzarelli
- olej
- sól, pieprz

Wykonanie:
Makaron gotujemy w osolonej wodzie. W tym czasie kroimy paprykę w cienkie paseczki, cebulę w piórka a czosnek w plasterki. Na rozgrzaną patelnię z olejem wrzucamy paprykę i czekamy aż zmięknie. Następnie dorzucamy cebulkę i czosnek. Dusimy aż wszystkie warzywa będą miękkie. W misce mieszamy jogurt z mlekiem, jajkiem i koncentratem. Dolewamy do warzyw, przyprawiamy i dusimy ok 5 minut. Na koniec do wszystkiego dodajemy groszek. Do masy wsypujemy 1/3 żółtego sera i tuńczyka (dobrze go rozdrabniając), i mieszamy wszystko z makaronem. Wykładamy na brytfannę nasmarowaną tłuszczem. Na samej górze układamy plastry sera mozzarella i posypujemy resztą sera żółtego. Pieczemy w 180 stopniach ok 25 minut, pod przykryciem lub folią aluminiową. Na ostatnie 5 minut odkrywamy, by całość się zarumieniła.
Źródło: Na podstawie tego przepisu na zapiekankę.

poniedziałek, 10 czerwca 2013

Curry z kurczaka


Składniki:
(dla 4- 5 osób)
- dwie piersi z kurczaka
- 1 duży jogurt naturalny
- 1 łyżka koncentratu pomidorowego
- 1/2 szklanki mleka
- 3 cebule pokrojone w piórka
- 5 ząbków czosnku
- przyprawy w proszku: papryka, imbir, chilli, curry, kurkuma
- olej
- sól, pieprz

Wykonanie:
Kurczaka myjemy, kroimy w kostkę. Obtaczamy w przyprawach z olejem ( 1/2 łyżeczki imbiru, sól, pieprz, 1/2 łyżeczki curry). Podsmażamy na rozgrzanym tłuszczu, tak by nie był surowy. Na drugiej patelni smażymy cebulę aż się zeszkli. Do dużej miski wlewamy jogurt, mleko, wyciskamy czosnek i dodajemy przyprawy (ok 1 łyżki curry, 1/2 łyżeczki papryki słodkiej i 1/2 ostrej, 1/2 łyżeczki kurkumy, szczypta imbiru, sól, pieprz). Dodajemy też koncentrat i mieszamy. Do mięsa dolewamy przygotowany sos i dodajemy usmażoną cebulę. Całość dusimy jeszcze ok 10 minut. Podajemy na gorąco z ryżem.

Kremówka malinowa


Składniki:
- 1 blat ciasta francuskiego
- 200 ml śmietanki 36%
- 250 g serka mascarpone
- 1/2 opakowania mrożonych malin lub opakowanie świeżych
- cukier puder

Wykonanie:
Ciasto francuskie przekrawamy na dwie, równe części i układamy na blasze. Pieczemy w nagrzanym do 200 stopni piekarniku przez ok 7-8 minut, tak by się zarumieniło. Gdy zbytnio urośnie możemy je lekko przygnieść rękoma.
Śmietankę ubijamy z cukrem pudrem, następnie miksujemy dodając serek. Maliny rozmrażamy i posypujemy cukrem pudrem (świeże są słodkie same w sobie). Pierwszy blat ciasta układamy na talerzu, wykładamy na niego połowę masy śmietanowej, na wierzch układamy maliny. Przykrywamy resztą masy i na samą górę kładziemy pozostały blat ciasta. Posypujemy cukrem pudrem i gotowe :)
* Następnego dnia smakuje równie smacznie, a ciasto nie kruszy się już tak bardzo.

piątek, 7 czerwca 2013

Ziemniaczane talarki


Składniki:
- ziemniaki
 (ilość adekwatna do liczby osób; ok 4 duże ziemniaki na 2 osoby )
- zioła prowansalskie
- papryka słodka i ostra w proszku
- sól
- olej do smażenia

Wykonanie:
Ziemniaki obieramy, myjemy i kroimy w plasterki o grubości około 0.5 cm. Posypujemy je przyprawami i smażymy na głębokim, rozgrzanym oleju aż staną się rumiane i chrupiące. Przed podaniem możemy je ponownie posolić i posypać dodatkową porcją ziół.
Prosto, szybko i smacznie :)

czwartek, 6 czerwca 2013

Ryba w cieście


Składniki:
- 2 duże filety rybne (u mnie panga)
- olej do smażenia
- warzywa na patelnię (jako dodatek)
Marynata:
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 1 łyżeczka ziół prowansalskich
- pieprz cytrynowy
- przyprawa do ryb
Ciasto:
- 2 jajka
- ok 1/2 szklanki mleka
- mąka pszenna
- 1/2 łyżeczki czerwonej papryki
- szczypta soli
- szczypta ziół prowansalskich
- pieprz

Wykonanie:
Rybę myjemy i każdy filet kroimy na około 3 części (zależnie od wielkości). Każdą część posypujemy ziołami, pieprzem i przyprawą do ryb. Następnie układamy kawałki w misce i polewamy oliwą. Całość odstawiamy na noc (lub na parę godzin) do lodówki, aby przeszło przyprawami. W dniu smażenia ryby przygotowujemy ciasto. W misce roztrzepujemy jaja, dodajemy mleko i mieszamy. Następnie wsypujemy przyprawy i podsypujemy mąką mieszając od czasu do czasu, aż ciasto nabierze odpowiedniej konsystencji- powinno być stosunkowo gęste, tak by nie spływało z ryby.  Każdy kawałek ryby maczamy w cieście i kładziemy na głęboki, rozgrzany tłuszcz. Smażymy na średnim ogniu tak, by mięso nie było surowe, a ciasto zrobiło się rumiane. Podajemy z warzywami.
*Do ciasta możemy dodawać dowolne przyprawy urozmaicając jego smak :)

środa, 5 czerwca 2013

Pita z kurczakiem


Składniki:
- chlebki pita z tego przepisu
- 1 podwójna pierś z kurczaka
- liście sałaty
- pomidor
- ogórek zielony
- ser żółty
- garść oliwek zielonych
- sos czosnkowy
- 2 ząbki czosnku
- 1/2 łyżeczki suszonej bazylii
- przyprawy do smaku: chili, papryka słodka, sól, pieprz
- bułka tarta
- olej

Wykonanie:
Pierś dokładnie myjemy i osuszamy. Następnie kroimy kurczaka na średnie podłużne kawałki (tak by do jednej pity zmieściło się ich ok 3). Mięso możemy rozbić za pomocą tłuczka. Następnie do miski nalewamy 2 łyżki oleju, wyciskamy ząbki czosnku, dodajemy przyprawy w proszku i bazylię. Obtaczamy mięso w przygotowanej marynacie i odstawiamy na minimum godzinę do lodówki (im dłużej tym lepiej). Po wyjęciu mięsa z lodówki obtaczamy je w bułce tartej i smażymy na dość dużej ilości oleju aż kawałki kurczaka zarumienią się. Pomidora, ogórka, oliwki i ser kroimy w plasterki. Sałatę dzielimy na mniejsze części. Każdy chlebek pita przekrawamy u góry, tak by powstała kieszonka. Pakujemy do niej warzywa, ser i mięso polewając sosem czosnkowym. Gotowe :)

wtorek, 4 czerwca 2013

Chlebek pita


Składniki:
(na 5 chlebków)
- 1 i 1/2 szklanki mąki pszennej (lub pół na pół z razową)
- 10 g świeżych drożdży
- 1 łyżeczka soli
- 1/2 szklanki letniej wody
- 2 łyżki oliwy z oliwek

Wykonanie:
Drożdże rozkruszamy i rozpuszczamy w letniej wodzie. Do miski lub garnka sypiemy mąkę i sól, dodajemy zaczyn oraz oliwę. Ciasto zagniatamy, jeżeli będzie zbyt lepkie dosypujemy mąki. Odstawiamy na godzinę do wyrośnięcia. Następnie dzielimy je na 5 części i z każdej formujemy kulkę. Kulki rozwałkowujemy tak, by miały rozmiar pity (grubość ok 0.5 cm). Układamy na blasze wysmarowanej tłuszczem i pozostawiamy do podrośnięcia na ok 15- 20 minut (nie pomijamy tego etapu!). Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 250 stopni przez około 7 minut, aż pity się zarumienią. Chlebki są idealne do obiadu, a nawet jako przekąska.

niedziela, 2 czerwca 2013

Kieszonki z kurczaka


Składniki:
- 2 podwójne piersi z kurczaka
- oliwki zielone
- ser mozzarella (2 opakowania)
- garść rukoli /liści bazylii lub pietruszki
- zioła i sypkie przyprawy: bazylia, oregano, czerwona papryka słodka i ostra
- sól, pieprz
- 1 łyżeczka przecieru pomidorowego
- oliwa z oliwek

Wykonanie:
Kurczaka myjemy i przedzielamy na pojedyncze piersi. Każdą pierś przekrawamy na pół. Następnie z każdej połówki tworzymy kieszonkę poprzez rozcięcie jej w środku (nie do końca). Do miski wlewamy trochę oliwy, dosypujemy po ok 1/2 łyżeczki bazylii, oregano i papryk. Doprawiamy solą i pieprzem i nacieramy kieszonki. Mięso odstawiamy do lodówki na ok 30 minut. W tym czasie przygotowujemy farsz: Oliwki kroimy w  kostkę, zioła (rukola/liście bazylii/ pietruszka) siekamy. Z sera odkrawamy parę plastrów- po jednym na każdą kieszonkę, resztę kroimy w kostkę. W misce łączymy pokrojone oliwki, zioła i ser w kostce. Dodajemy przecier pomidorowy, posypujemy suszoną bazylią i mieszamy aż utworzą farsz. Kurczaka obsmażamy na rozgrzanej oliwie, aż się zarumieni- z obu stron. Następnie do każdej kieszonki nakładamy tyle farszu, ile się zmieści i "zaszywamy" wszystko z pomocą szpikulców (np. takich jak do zrazów). Układamy w brytfannie, na każdej kieszonce kładziemy plasterek mozzarelli i posypujemy ziołami/ oliwkami. Przykrywamy folią aluminiową i pieczemy ok 30- 40 minut w temperaturze 180 stopni.


sobota, 1 czerwca 2013

Spaghetti bolognese


Składniki:
- opakowanie makaronu spaghetti
- 500 g mięsa mielonego
- 2 puszki pomidorów (ok 800 g)
- 5 ząbków czosnku
- 1 cebula
- przyprawy: bazylia, oregano, papryka słodka i ostra w proszku
- płaska łyżeczka mąki ziemniaczanej
- sól, pieprz
- oliwa z oliwek
- ser żółty/parmezan

Wykonanie:
Czosnek i cebulę kroimy w kostkę, i podsmażamy na oliwie na dużej patelni. Dodajemy mięso i smażymy do momentu gdy przestanie być surowe. Następnie do całości wlewamy pomidory z puszek i mieszamy. Dusimy ok 5 minut i przyprawiamy do smaku. Na koniec, gdy sos wydaje się zbyt rzadki, rozrabiamy odrobinę mąki ziemniaczanej z 3 łyżkami sosu w małej filiżance i dolewamy do całości mieszając. Podajemy z makaronem i posypujemy startym żółtym serem lub parmezanem.

środa, 29 maja 2013

Terrina owocowa


Składniki:
- puszka brzoskwiń
- 1 kiść zielonych winogron
- 1 pomarańcza
- szklanka dowolnych owoców sezonowych*
- 3 łyżki żelatyny
- 2 szklanki białego wina musującego
- 2/3 szklanki cukru
- 2 łyżeczki soku z cytryny
- bita śmietana
* nie używamy kiwi i świeżego ananasa- uniemożliwią stężenie galaretki

Wykonanie:
1. Brzoskwinie kroimy na plastry. Pomarańczę obieramy i dzielimy na cząstki. Z każdej cząstki zdejmujemy widoczną skórkę, następnie owoc kroimy w plasterki. Wszystkie owoce mieszamy razem i przekładamy do szklanej miski bądź podłużnej formy.
2. Do 1/4 szklanki wina wsypujemy żelatynę, mieszamy i pozostawiamy do napęcznienia. W tym czasie szklankę wina zagotowujemy. Wsypujemy do niej cukier i mieszamy aż do rozpuszczenia. Zdejmujemy z gazu, dodajemy napęczniałą żelatynę z winem i ponownie mieszamy aż się rozpuści. Na koniec dodajemy pozostałą część wina (3/4 szklanki) i sok z cytryny. Mieszamy i odstawiamy do wystudzenia.
3. Połową chłodniej galaretki zalewamy owoce. Gdy jest ich dużo możemy wylać wszystko za jednym razem, przy mniejszej ilości owoców robimy to w dwóch etapach, by równo rozłożyły się po zastygnięciu galaretki.
4. Całość wkładamy do lodówki na ok 6 godzin. Przed podaniem naczynie z galaretką wkładamy na chwilę do ciepłej wody, następnie przykładamy talerz i przewracamy na drugą stronę. Dekorujemy i podajemy z bitą śmietaną.
Źródło: Na podstawie przepisu z Atlasu Kulinarnego Gazety Wyborczej.

wtorek, 28 maja 2013

Zupa krem z brokułów


Składniki:
- 1l bulionu (rosół lub bulion z kostki)
- 1 główka brokuła
- 1 por
- szczypta natki pietruszki
- 4 ząbki czosnku
- szczypta chilli
- sól, pieprz
Grzanki:
- parę kawałków chleba tostowego lub stary chleb (ale miękki)
- oliwa
- sól
- zioła prowansalskie

Wykonanie:
Główkę brokuła dzielimy na małe różyczki i dokładnie myjemy. Por myjemy i kroimy na mniejsze kawałki. Do garnka wrzucamy warzywa (brokuły, por, natkę) oraz całe, obrane ząbki czosnku. Zalewamy bulionem i gotujemy aż do zmięknięcia warzyw. Zdejmujemy zupę z palnika i pozostawiamy na parę minut aby lekko się ochłodziła. Następnie miksujemy całość blenderem. Na koniec doprawiamy przyprawami do smaku.
Chleb kroimy w niewielką kostkę i wrzucamy bezpośrednio na rozgrzaną patelnię. Polewamy dość obficie oliwą, posypujemy solą i ziołami. Mieszamy i podgrzewamy na średnim ogniu do momentu aż wszystkie kawałki staną się chrupiące i zarumienione. Gotowe grzanki najlepiej podawać w osobnych miseczkach, ponieważ momentalnie nasiąkają zupą i tracą swoją kruchość.

Spaghetti z sosem serowo -szpinakowym


Składniki:
- makaron do spaghetti
- 200 g śmietany 18%
- 100 g serka topionego gouda
- 100 g sera pleśniowego błękitnego
- 4 ząbki czosnku
- 250 g świeżego szpinaku lub 1 opakowanie mrożonego
- 3/4 szklanki mleka
- 1 łyżeczka bazylii
- sól, pieprz

Wykonanie:
1. Świeży szpinak dokładnie płuczemy, kroimy na mniejsze kawałki i wrzucamy na patelnię. Przy mrożonym szpinaku od razu przechodzimy do etapu z patelnią. Podgrzewamy szpinak na małym ogniu aż wyparuje cała woda, następnie dolewamy 1/3 szklanki mleka i wyciskamy 1 ząbek czosnku. Gotujemy aż cały płyn wyparuje, a szpinak będzie miękki.
2. W rondelku podgrzewamy śmietanę z resztą mleka i wyciśniętym czosnkiem. Gdy masa będzie gorąca dodajemy pokrojone sery i mieszamy co jakiś czas aż do ich rozpuszczenia. Dodajemy szpinak, mieszamy i doprawiamy solą, pieprzem i bazylią.
3. Sos wykładamy na ugotowany makaron.

niedziela, 26 maja 2013

Rogaliki z powidłami


Składniki:
- 3 szklanki mąki
- 4 dag drożdży
- 3/4 szklanki mleka
- 3 jaja
- 3 łyżki cukru pudru
- 1/3 kostki masła (roztopiona)
- powidła/marmolada jako nadzienie

Wykonanie:
Letnie mleko łączymy z drożdżami, łyżeczką cukru pudru i łyżeczką mąki. Odstawiamy na bok do czasu aż drożdże zaczną pracować. Gdy zaczyn urośnie przelewamy go do dużej miski/ garnka. Następnie dodajemy resztę mąki, cukru pudru, szczyptę soli. Żółtka oddzielamy od białek i dodajemy je do masy, białka natomiast zostawiamy na później. Ciasto wyrabiamy i łączymy z roztopionym tłuszczem. Gdy masa wchłonie cały tłuszcz przykrywamy ją ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia. Dobrze wyrośnięte ciasto wyjmujemy z naczynia na blat oprószony obficie mąką. Zagniatamy chwilę ciasto podsypując mąką, aż nie będzie się lepiło. Następnie wałkujemy je niezbyt grubo. Wykrawamy trójkąty. Na środek każdego układamy łyżeczkę nadzienia i zwijamy w stronę ostrzejszego kąta formując rogaliki. Gotowe rogale układamy na blasze wysmarowanej tłuszczem, a wierzch każdego smarujemy odłożonym białkiem. Pieczemy w 160 stopniach około 30 minut. Gdy się zarumienią studzimy je i przed podaniem oprószamy cukrem pudrem.
Źródło: Na podstawie przepisu z książki "Ciasta i Desery" Ewy Aszkiewicz. 


czwartek, 23 maja 2013

Shoarma z serem


Składniki:
(dla 2-3 osób)
- podwójna pierś z kurczaka
- po łyżeczce słodkiej i ostrej papryki w proszku
- szczypta curry
- sól, pieprz
- 4 łyżki oleju
- 1 łyżeczka octu jabłkowego
- starty ser żółty

Wykonanie:
Przyprawy łączymy z 2 łyżkami oleju. Kurczaka kroimy w paseczki i mieszamy razem z marynatą- odstawiamy na min 30 minut do lodówki. Na patelni rozgrzewamy 2 łyżki oleju i smażymy mięso. Ciepłe wykładamy na talerze i posypujemy startym serem. Podajemy z frytkami i sosem czosnkowym.
* zamiast własnej mieszanki przypraw można użyć gotowych mix-ów do kebabu.

Sos czosnkowy


Składniki:
- 3 kopiaste łyżki śmietany 18% lub jogurtu naturalnego
- 3 kopiaste łyżki majonezu
- 4 średnie ząbki czosnku
- 1/2 łyżeczki bazylii i oregano
- sól, pieprz

Wykonanie:
W miseczce umieszczamy przyprawy i zalewamy wrzątkiem, tylko do nasiąknięcia. Następnie dodajemy śmietanę i majonez- mieszamy. Czosnek wyciskamy i łączymy z sosem. Na koniec doprawiamy solą i pieprzem. Gotowe :)
Sos idealnie pasuje do kebabów, tortilli, pizzy i wielu innych.

wtorek, 21 maja 2013

Waniliowe placuszki z jabłkiem


Składniki:
- 200 g serka waniliowego, homogenizowanego
- 1/4 szklanki mleka
- 3/4 szklanki mąki
- 2 jajka
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1/2 łyżeczki cynamonu
- jabłka (parę łyżek musu jabłkowego, lub 2 świeże starte na tarce)
- sól

Wykonanie:
Żółtka oddzielamy od białek. Białka ubijamy na sztywną pianę a do żółtek dodajemy mleko i serek. Następnie dosypujemy mąkę, cynamon, sól i proszek do pieczenia. Wszystko razem mieszamy. Dodajemy pianę z białek delikatnie mieszając. Na koniec masę łączymy z jabłkami. Łyżką nakładamy placuszki na rozgrzaną patelnię, bez dodatku tłuszczu. Smażymy do zarumienienia i momentu gdy nie będzie wypływało surowe ciasto. Placuszki wychodzą puszyste i naprawdę przepyszne.
Źródło: Blog kulinarny- Moja kuchnia.

poniedziałek, 20 maja 2013

Naleśniki z brzoskwiniami i serem


Składniki:
- 1 szklanka mleka
- 1 szklanka wody
- 1 jajko
- mąka
- sól
- 1 łyżka oleju
- małe opakowanie sera białego półtłustego
- duże opakowanie śmietany 18% 
- cukier/ cukier waniliowy
- puszka brzoskwiń 

Wykonanie:
Śmietanę łączymy z cukrem lub/i cukrem waniliowym- ilość według gustu. Ser rozgniatamy widelcem, lub przepuszczamy przez maszynkę. Dodajemy do niego połowę słodkiej śmietany tak, by miał dość gęstą ale płynną konsystencję. Do dużej miski wlewamy wodę, mleko, olej i wbijamy jajko. Mieszamy razem dosypując po trochu mąki aż do momentu, gdy ciasto będzie miało konsystencję gęstej śmietany. Dosalamy i smażymy naleśniki na rozgrzanej patelni (bez tłuszczu, ponieważ dodaliśmy go do ciasta). W tym czasie kroimy brzoskwinie w kostkę i połowę z nich mieszamy z serkiem. Ciepłe naleśniki przekładamy masą i zawijamy w trójkąty. Całość polewamy pozostałą śmietanką i posypujemy dla dekoracji kawałkami brzoskwini.
Słodkie naleśniki są pyszne zarówno na ciepło, jak i na zimno- w tym przypadku doskonale sprawdzi się bita śmietana. Smacznego :)

niedziela, 19 maja 2013

Łosoś pieczony


Składniki:
(dla 2 osób)
- 1 filet z łososia ( ok 500 g)
- 1 łyżeczka koperku
- 1 łyżeczka pietruszki
- 2 ząbki czosnku
- sok z ćwiartki cytryny
- oliwa
- sól, pieprz
- plasterki cytryny do ozdoby

Wykonanie:
Filet oddzielamy od skóry, myjemy. W miseczce przygotowujemy marynatę- zioła zalewamy oliwą (2-3 łyżki) i sokiem z cytryny, dodajemy wyciśnięty czosnek i doprawiamy solą i pieprzem. Nacieramy rybę i odstawiamy na godzinę do lodówki. Po upływie wskazanego czasu łososia kładziemy w naczyniu żaroodpornym/ brytfannie posmarowanej tłuszczem, przykrywamy folią aluminiową i pieczemy ok 30 minut w 180 stopniach. Podajemy z lekką sałatką. Smacznego!

Sałatka z brokułami i fetą


Składniki:
- 1 średni brokuł (połamany na małe różyczki)
- 1/2 opakowania sera typu feta
- 3 łyżki śmietany 12%
- 1 łyżka majonezu
- 1 ząbek czosnku
- mała paczka płatków migdałowych
- sól, pieprz

Wykonanie:
Różyczki gotujemy w osolonej wodzie około 8 minut i pozostawiamy do całkowitego wystygnięcia. Migdały prażymy na suchej patelni aż do zarumienienia. Śmietanę łączymy z majonezem i wyciśniętym czosnkiem, i doprawiamy przyprawami do smaku. Ser kroimy w średnią kostkę. Brokuły umieszczamy w misce i mieszamy z serem. Do momentu podania sałatkę trzymamy w lodówce, tuż przed podaniem polewamy sosem i posypujemy prażonymi migdałami.

czwartek, 16 maja 2013

Kotleciki ryżowe


Składniki:
- 2 szklanki ugotowanego ryżu
- 1 ugotowane jajko
- 2 surowe jajka
- 1 duża marchewka
- 1 duża cebula
- szczypiorek
- garść startego żółtego sera
- bułka tarta
- po łyżeczce curry i słodkiej papryki
- sól, pieprz
- olej/ masło do smażenia

Wykonanie:
Gotujemy oddzielnie ryż i jajko. Marchewkę ucieramy na tarce, cebulkę kroimy w drobną kosteczkę i razem przysmażamy na miękko. Ugotowane jajko kroimy drobno i wrzucamy do miski razem z ryżem. Następnie dodajemy warzywa i posiekany szczypiorek. Całość przyprawiamy do smaku. Na koniec dodajemy starty ser i surowe jajka. Z masy lepimy kotlety, obtaczamy je w bułce tartej i smażymy na rozgrzanym tłuszczu.
*Kotleciki przygotowane i uformowane dzień wcześniej znacznie lepiej się smażą, i nie rozpadają się .