sobota, 30 marca 2013

Mazurek na kruchym cieście


Składniki:
Ciasto:
- 3 szklanki mąki
- 3/4 szklanki cukru pudru
- 1 łyżeczka soli
- 5 żółtek
- 250- 300 g margaryny
- dwie garści płatków migdałów
Dekoracja:
- po pół tabliczki czekolady: białej, mlecznej i deserowej
- 3 łyżki masła
- 1/4 szklanki mleka
- bakalie (migdały, orzechy, daktyle, itp.)

Wykonanie:
Składniki do ciasta zagniatamy, na sam koniec dodając płatki migdałów. Formujemy w kulę, owijamy papierem do pieczenia i odstawiamy na 20 min do lodówki. Po upływie wyznaczonego czasu wyjmujemy ciasto i dzielimy je w proporcji 1:2. 2/3 ciasta układamy na blasze a z pozostałej części formujemy wałeczki i układamy je na cieście tworząc regularną kratkę. Ciasto pieczemy ok 15-20 min w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.
Polewy przygotowujemy w kąpieli wodnej (na palniku ustawiamy garnek z wodą, dopiero na nim garnek do którego wrzucimy składniki). Do rondelka wkładamy pół tabliczki pierwszej z czekolad, dodajemy łyżkę masła i odrobinę mleka. Całość podgrzewamy aż składniki się połączą i utworzą gęstą polewę. Krok ten powtarzamy aż do zrobienia 3 polew. Dekorujemy jak na obrazku, lub według gustu.
Źródło: Pomysł dekoracji wg tego przepisu.

Kruche ciasto



Składniki:
- 3 szklanki mąki
- 3/4 szklanki cukru pudru
- 1 łyżeczka soli
- 5 żółtek
- 250- 300g margaryny
- 3 krople aromatu waniliowego

Wykonanie:
Na stolnicę wysypujemy mąkę, cukier puder, sól oraz aromat. W środku robimy wgłębienie, wbijamy do niego żółtka. Na koniec dodajemy margarynę. Całość zagniatamy aż powstanie jednolita masa. Wstawiamy do lodówki (przed pieczeniem) lub zamrażamy.


Brioszki szafranowe


Składniki:
- 100 ml letniego mleka
- 400 g mąki pszennej (lekko podgrzanej)
- 60 g cukru
- 25 g świeżych drożdży
- 4 jajka
- 170 g masła w temperaturze pokojowej
- 1 płaska łyżeczka soli
- duża szczypta szafranu

Wykonanie:
Szafran rozcieramy w moździerzu i dodajemy do ciepłego mleka, tak by uzyskało żółtą barwę. Następnie mlekiem zalewamy w małej miseczce drożdże z cukrem i odstawiamy na chwilę. W dużym garnku mieszamy mąkę, sól, 3 jajka i drożdżowy zaczyn. Ugniatamy ręką aż do uzyskania jednolitej konsystencji- bez grudek. Dodajemy kawałkami miękkie masło ciągle ugniatając. Kiedy masa będzie elastyczna przykrywamy garnek lnianą ściereczką i pozostawiamy na 30 min do wyrośnięcia. Formę na 12 muffinów wykładamy papilotkami lub papierkami do pieczenia. Do każdej z nich nakładamy ok 2 łyżki wyrośniętego ciasta. Pozostałe ciasto formujemy w 12 kulek, każdą z nich wykładamy na środek babeczki. Ponownie odstawiamy na 30 min. Po upływie tego czasu każdą brioszkę smarujemy rozkółconym jajkiem. Całość wstawiamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika na 25 min.
* Po upływie 20 minut warto sprawdzić czy ciasto się za mocno nie przypieka i w razie potrzeby przykryć je np. papierem do pieczenia.
Źródło: Na podstawie tego przepisu.


piątek, 29 marca 2013

Majonez bazyliowy


Składniki:
 2 żółtka
- 1 łyżka octu winnego
- 1 łyżeczka musztardy
- 3/4 szklanki oleju roślinnego
- 1/2 łyżeczki cukru
- sól, pieprz
- pęczek świeżej bazylii

Wykonanie:
Przygotowujemy majonez według przepisu podstawowego. Na koniec ubijania blenderem dodajemy listki bazylii (około jedną szklankę) i miksujemy aż do uzyskania zielonkawego zabarwienia i rozdrobnienia liści.
Źródło: Majonez bazyliowy- Kwestia smaku.

Majonez domowy


Składniki:
- 2 żółtka
- 1 łyżka octu winnego
- 1 łyżeczka musztardy
- 3/4 szklanki oleju roślinnego
- 1/2 łyżeczki cukru
- sól, pieprz

Wykonanie:
Żółtka miksujemy blenderem z cukrem, solą, octem i musztardą. Do powstałej (gęstej i białej) masy dolewamy porcjami olej ( podana ilość na ok 3 porcje), dalej miksując aż do uzyskania pożądanej gęstości. Na koniec doprawiamy pieprzem.

Biszkopt klasyczny


Składniki:
- 4 jaja
- 3/4 szklanki cukru
- 4 łyżki mąki pszennej
- 3 łyżki mąki ziemniaczanej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Wykonanie:
Przygotowując biszkopt oddzielamy białka od żółtek. Białka ubijamy z cukrem na sztywną pianę, następnie dodajemy po kolei żółtka lekko mieszając. Do masy wsypujemy mąki i proszek do pieczenia. Mieszamy delikatnie, przekładamy do dużej formy (26 cm) wysmarowanej tłuszczem i wysypanej bułką tartą. Pieczemy w 180 stopniach, przez około 30 min.
*Z podanych składników biszkopt upieczony w dużej blasze będzie nadawał się do jednokrotnego przekrojenia na pół.
*Cukier dodajemy małymi porcjami, cały czas ubijając.

środa, 27 marca 2013

Chili con carne


Składniki:
- 500 g mięsa mielonego (dowolny rodzaj)
- 2 puszki pomidorów bez skórki
- 1 puszka fasoli czerwonej
- 1 puszka kukurydzy
- 1 duża cebula
- 1 papryka czerwona
- ok 5 ząbków czosnku
- przyprawy w proszku: bazylia, oregano, papryka ostra i słodka, chili
- łyżeczka cukru
- sól/pieprz
- oliwa

Wykonanie:
W głębokiej patelni rozgrzewamy oliwę. Wsypujemy na nią pokrojony czosnek i cebulę w kostce. Smażymy aż składniki się zeszklą, następnie dodajemy mięso mielone. Gdy mięso się usmaży doprawiamy je lekko solą i pieprzem. Kroimy paprykę w kostkę i dodajemy do mięsa, następnie zalewamy całość pomidorami. Gdy papryka lekko zmięknie dodajemy puszkę kukurydzy i fasoli. Sos przyprawiamy przyprawami i posypujemy ziołami. Na koniec do smaku dodajemy łyżeczkę cukru. Gotowe :)

Chili można podawać z białym ryżem, tortillą lub naleśnikami. Tym razem postawiłam na lekko zmodyfikowane naleśniki:

Składniki na naleśniki do chili:
- 1 szklanka mleka
- 1 szklanka wody
- 1 jajko
- mąka pszenna i kukurydziana
- sól
- chili, papryka słodka i ostra
- zioła prowansalskie

Wykonanie:
Wszystkie składniki z wyjątkiem mąki mieszamy w misce, po połączeniu sypiemy w równych proporcjach oba rodzaje mąki, tak by ciasto miało konsystencję gęstej śmietany.
Smażymy, w gotowe naleśniki zawijamy chili.
Naleśniki do chili 


wtorek, 19 marca 2013

Kalmary w sosie pomidorowo- paprykowym

Składniki:
- 500 g krążków z kalmarów
- 1 duża cebula
- 2 duże pomidory
- czerwona papryka
- 5 ząbków czosnku
- pęczek pietruszki
- oliwa
- sól/pieprz
- soda

Wykonanie:
Kalmary rozmrażamy w naczyniu lub zlewie z zimną wodą. Następnie przekładamy je do miski i posypujemy szczyptą sody, którą dokładnie spłukujemy po 3 minutach. Cebulę kroimy w piórka i wrzucamy do głębokiej patelni z rozgrzaną oliwą. Kolejno dodajemy do niej pomidory, posiekane ząbki czosnku i paprykę pokrojoną w kostkę. Gdy warzywa się przegryzą doprawiamy je solą i pieprzem, i zostawiamy na małym gazie. Kalmary wrzucamy na oddzielną patelnię z rozgrzaną oliwą i smażymy około 5 minut. W tym czasie do sosu dodajemy posiekaną pietruszkę. Następnie gotowe kalmary (razem z wytrąconym sokiem i oliwą, a jeżeli wydaje nam się zbyt wodniste możemy trochę odlać)  dodajemy do wcześniej przygotowanego sosu i mieszamy. Całość podajemy z makaronem spaghetti.
Źródło: Smakuj Świat z Pascalem

niedziela, 17 marca 2013

Tort Szwarcwaldzki


Składniki:
Biszkopt :*
- 4 jaja
- 4 łyżki mąki pszennej
- 3 łyżki mąki ziemniaczanej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 3/4 szklanki cukru
- 2 kopiaste łyżki kakao
- sól
Przełożenie:
- 1 litr śmietany 30 lub 36%
- 1 cukier waniliowy
- 500 g wiśni (1 opakowanie mrożonych)
- mała butelka wiśniówki
- cukier puder
- zagęstnik do śmietany
- tabliczka gorzkiej czekolady

- szpryca do ozdabiania tortów

Wykonanie:
Biszkopt pieczemy adekwatnie do przepisu podstawowego, dodając jedynie razem z mąką 2 łyżki kakao. (Aby otrzymać 4 warstwy ciasta biszkopt należy upiec dwa razy).
Wydrylowane wiśnie z zamrażarki lub świeże przesypujemy do miski zalewamy połową wiśniówki, posypujemy cukrem i zostawiamy do nasączenia. Śmietanę wlewamy do naczynia, w którym będziemy ją miksować. W połowie ubijania dodajemy do niej cukier puder i cukier waniliowy (wedle gustu) oraz zagęstniki. Ubijamy na sztywno i wstawiamy do lodówki.
Ostudzone biszkopty przekrawamy na pół. Sok, który wydzielił się z wiśni przelewamy do miseczki, dodajemy do niego alkoholu, cukru i wody. Otrzymany poncz doprawiamy wedle gustu i pozostawiamy do nasączania biszkoptów.
Najgrubszy placek układamy na spodzie, nasączamy go ponczem. Wykładamy na nim warstwę śmietany, następnie gęsto układamy na niej wiśnie i przykrywamy kolejnym plackiem. Krok ten powtarzamy aż do wykorzystania 4 placków biszkoptowych. Ostatnią warstwę również nasączamy i cały tort smarujemy bitą śmietaną. Następnie szprycą z końcówką gwiazdki dekorujemy tort. Do środka sypiemy startą gorzką czekoladę. Gotowe :)
*
1. Składniki na biszkopt wystarczą na upieczenie jednego placka w dużej tortownicy (średnica 26 cm), który będzie można przekroić na pół.
2. Warto zostawić sobie parę wiśni do dekoracji tortu.

czwartek, 14 marca 2013

Mini Pancakes


Składniki:
- 1 szklanka mąki
- 1/4 szklanki cukru pudru
- 1 szklanka śmietany 18%
- 1 jajko
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1/2 łyżeczki sody
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- szczypta soli

Wykonanie:
W misce łączymy wszystkie składniki aż do otrzymania jednolitej masy. Patelnię dobrze rozgrzewamy i smażymy pancakes'y na średnim ogniu, już bez dodatku tłuszczu. Gotowe tradycyjnie podajemy z syropem klonowym.
* u mnie zamiast syropu na plackach wylądował kwaskowaty dżem porzeczkowy, a na wierzch polewa czekoladowa, która smakowicie rozpływała się po ciepłych pancakes'ach.

wtorek, 12 marca 2013

Ciasto z Kubusiem


Składniki:
Biszkopt:
- 4 jaja
- 3/4 szklanki cukru
- 4 łyżki mąki pszennej
- 3 łyżki mąki ziemniaczanej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Kremy:
- ok 600 ml śmietany 30%
- zagęstnik do śmietany
- cukier/ cukier waniliowy do smaku
- 1 duża butelka soku marchwiowo-owocowego (u mnie z maliną)
- 2 budynie śmietankowe
- kawałek tabliczki czekolady do ozdoby

Wykonanie:
Biszkopt przygotowujemy i pieczemy według przepisu klasycznego.
W czasie pieczenia zajmujemy się kubusiowym kremem. Szklankę soku wlewamy do miseczki, pozostałą część zagotowujemy w rondelku. Do miseczki z sokiem wsypujemy dwa budynie i rozrabiamy. Do gotującego się soku wlewamy rozrobione budynie i całość gotujemy na małym ogniu aż do zgęstnienia masy. Pozostawiamy do ostudzenia. Śmietanę wyjmujemy z lodówki, wlewamy do dużego garnka/miski i miksujemy. Pod koniec ubijania dodajemy zagęstniki i cukier do smaku. Gdy biszkopt będzie gotowy i wystudzony możemy nasączyć go wodą z cukrem, lub odrobiną soku. Następnie wykładamy na niego sztywną pomarańczową masę (cały czas w tortownicy- krem zachowa kształt). Gdy całość będzie zupełnie wystudzona nakładamy bitą śmietanę, którą również możemy wysmarować boki. Ciasto dekorujemy startą czekoladą i przechowujemy w lodówce. Smacznego :)

poniedziałek, 4 marca 2013

Ciasteczka z M&M's


Składniki (ponad 20 ciastek):
- 150 g masła
- 3/4 szklanki cukru (białego lub brązowego)
- 1 jajko
- 2 szklanki mąki (nieczubate)
- 1/2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
- 1/2 łyżeczki sody lub proszku do pieczenia
- sól
- M&M'sy duża paczka

Wykonanie:
Suche składniki mieszamy w jednej misce. W drugiej miksujemy masło z cukrem na puszystą masę. Dodajemy jajko i wanilię. Ciągle ubijając porcjami wsypujemy składniki suche. Ciasto wstawiamy na ok
30 min do lodówki, po czym formujemy z niego na dłoni niewielkie ciastka. Układamy je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i w każde ciastko wtykamy kolorowe cukierki. Pieczemy w 180 stopniach przez ok. 15 min. Po 10 minutach można sprawdzić czy ciasteczka nie są już gotowe :)

przed upieczeniem